نرم افزار پخش مويرگي

عکس‌برداری از صفحه نمایش

در شرایط عادی عکس‌برداری بدون هیچ‌نرم افزار خاصی با استفاده از کلید PtrScreen انجام می‌شود. در ادامه کاربر تصویر خود را در یک نرم‌افزار گرافیکی وارد کرده و آن‌را ذخیره‌سازی می‌کند. اما ویندوز دارای یک ابزار داخلی است که اغلب از دید کاربران پنهان است. این ابزار Snipping Tools نام دارد. با استفاده از این ابزار این توانایی را دارید تا عمل عکس‌برداری را با انتخاب‌های بیشتری انجام دهید. برای این منظور عبارت Snipping Tool را در سیستم‌عامل ویندوز ۷ در منوی Start تایپ کرده و روی گزینه پیدا شده کلیک کنید. با این کار پنجره‌ایی همانند تصویر زیر ظاهر می‌شود.

این برنامه رابط کاربری ساده‌ایی دارد. همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید Snipping Tool از سه دکمه تشکیل شده است. دکمه اول New برای عکس‌برداری از صفحه مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که روی فلش کنار این دکمه کلیک کنید، گزینه‌های مختلف عکس‌برداری از صفحه‌نمایش به شما نشان داده می‌شود. این گزینه‌ها به شرح زیر هستند:

Free-form Snip : فرآیند عکس‌برداری غیرقاعده را امکان‌پذیر می‌سازد.

Rectangular Snip : فرآیند عکس‌برداری را در غالب یک چهارچوب استاندارد مستطیلی شکل امکان‌پذیر می‌سازد.

Windows Snip: عکس‌برداری از پنجره‌ایی که باز است را امکان‌پذیر می‌سازد.

Full-Screen Snip : از کل صفحه‌نمایش عکس‌برداری می‌کند.

دکمه Options دسترسی به گزینه‌های پیکربندی را امکان‌پذیر می‌سازد. گزینه‌هایی همچون اضافه کردن آدرس صفحات وب، کپی کردن مقادیر snipping در کلیپ‌برد و …. از جمله این موارد به شمار می‌روند.

زمانی که عکسی از صفحه‌نمایش گرفته شد، ابزار ویرایشگر این برنامه به‌طور خودکار ظاهر می‌شود. با استفاده از این ابزار این توانایی را دارید تا یکسری کارهای ساده ویرایشی را روی تصویر انجام داده و در نهایت با کلیک روی دکمه Save تصویر را در یکی از فرمت‌های رایج تصویری و یا در قالب یک فایل HTML  ذخیره‌سازی کنید.

۱۸٫ تبدیل متن به گفتار

شاید برای شما بارها پیش آمده است که نیازمند شنیدن متنی به زبان انگلیسی هستید یا به عبارت ساده‌تر تمایل دارید متن خود را به گفتار تبدیل کنید. برای این منظور نرم‌افزارهای متنوعی وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما جالب است بدانید که بدون هیچ‌گونه نرم‌افزار جانبی نیز این توانایی را دارید تا متن خود را به گفتار تبدیل کنید. ویندوز در این زمینه راه‌کار جالبی پیش روی شما قرار می‌دهد. .به طوری که ویندوز متن شما را به‌طور خودکار به گفتار تبدیل می‌کند. اما برای دسترسی به این قابلیت باید آن‌را به شکل ساده‌ای ایجاد کنید. برای این منظور NotePad را باز کرده و دستورات زیر را درون آن تایپ کنید.

Dim input, obj
input=InputBox(“Enter your text:”,”Automatic”)
Set obj =CreateObject(“sapi.spvoice”)
obj.Speak input

کاری که دستورات بالا انجام می‌دهند نشان دادن یک پیغام ورودی در پنجره ظاهر شده و ساخت یک نمونه از شی sapi.spvoice و فراخوانی متد Speak است. بعد از وارد کردن دستورات بالا فایل را با نام دلخواه ذخیره کنید. دقت کنید در زمان ذخیره‌سازی فایل پسوند فایل vbs باشد و نه txt و یا txt.vbs برای این منظور از کادر Save as type گزینه All Files را انتخاب کنید.

حال روی فایل ساخته شده دوبار کلیک کنید. پنجره‌ایی مانند تصویر زیر ظاهر می‌شود.

در کادر متنی عبارتی را تایپ کرده و کلید ok را فشار دهید. متن وارد شده به صورت شنیداری از طریق بلندگوهای سیستم پخش خواهد شد. به این شکل بدون نیاز به نرم‌افزار خاصی به قابلیت مهمی دست پیدا کرده‌اید!